Staniční štamgasti

Autor: Alexandra Fabryová | 26.10.2012 o 16:30 | (upravené 7.11.2012 o 18:54) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  458x

Snažím sa  pomáhať ľuďom v núdzi. Mňa tých pár centov nezabije a niekto má za ne stravu na celý deň. Ale čo taký opitý bezďák? Chce cigaretu a keď mu vysvetľujem, že ja mu žiadnu nedám, pretože som nefajčiar, tak za mnou ešte 10 minút kričí a nadáva mi do všetkého živého aj neživého.

Sú dva druhy bezdomovcov. Takí, čo keď im hodím nejaký príspevok, poškuľujú po mne, čo som nehodila viac a už rátajú či investovať do čuča alebo do cigariet. A potom sú takí, ktorí mi ďakujú a prajú mi, aby mi to Boh vrátil na deťoch. Zo skúsenosti som sa poučila a ak chcem pomôcť bezdomovcovi, tak nie finančne, ale radšej urobím malý nákup potravín a dám im tie. Z tohto spôsobu bývajú prekvapení. Zažila som, že mi bezďák za potraviny poďakoval, no keď som sa otočila, hodil ich do koša. A stalo sa im aj to, že sa ma bezdomovec opýtal či bude aj čučo.

Obdivujem ľudí, ktorí nesedia na zadku a neplačú nad nepriazňou osudu, ale svoju ťažkú situáciu sa snažia nejakým spôsobom riešiť. Áno, aj predávať Nota bene pomôže. Aj keď ich to nespasí, ale majú aspoň na chlieb a teplý čaj. Navyše, je to naozaj zaujímavý časopis, v ktorom sú kreatívne články z každého smeru. Preto si ho občas kúpim, ale iba u autorizovaných predajcov. To sú tí, ktorí majú preukaz a povolenie predávať. Pretože aj tu si svoje miesto našiel čierny trh.
Môjmu kamarátovi z Banskej Bystrice sa stalo, že si ho chcel kúpiť od bezdomovca s dobrým úmyslom dať mu aj niečo navyše. A bezďák mu zarúbal, že chce 50 eur, s dodatkom, že veď kamarát je študent, tak má dosť peňazí.

A dodám ešte jednu situáciu, ktorej som bola svedkom. V Košiciach na stanici, v stánku s potravinami, predo mnou v rade stál asi 7 ročný malý cigánik, pravdepodobne tiež bezdomovec. Prišiel na rad a opýtal sa predavačky, že či majú sáčok. Odpovedala mu, že áno a jeden mu podala. Zvedavosť jej asi nedala, tak sa spýtala, že na čo mu bude. A malý povedal: „Ta, na fet!?”

Aj napriek negatívnym skúsenostiam som pomáhať neprestala, aj keď je to len malá pomoc, ktorú som schopná poskytnúť. Na svete je ešte dostatok ľudí, ktorí veria v dobro a sú ochotní pomáhať. A ja som si istá, že aj u nás, na Slovensku, sa takí nájdu. Preto Vám chcem popriať, aby Vás neodradili takého a podobné situácie. Pretože stačí, aby ste podali pomocnú ruku jednému človeku, ktorý to ocení a verte, že ste prispeli svojou troškou k svetovému mieru. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči, ktorí na príspevkoch od štátu získali státisíce eur.

ŠPORT

Cibulková dosiahla potrebné víťazstvo a má šancu na postup

Kerberová musí zdolať Keysovú bez straty setu.

TECH

Čo sa stane, ak by vypadlo centrum slovenského internetu?

Poskytovateľov internetu spája centrum SIX.


Už ste čítali?