S bulvárom v rukách

Autor: Alexandra Fabryová | 23.10.2012 o 17:00 | (upravené 7.11.2012 o 18:57) Karma článku: 11,89 | Prečítané:  634x

Prečo je bulvár plný hlúpostí? Pretože väčšina ľudí je klebetná a škodoradostná. Práve na túto cieľovú skupinu je bulvár zameraný. A tiež kvôli peniazom. Platy bulvárnych redaktorov sú žalostné.

Ich mzda sa totiž skladá z fixnej zložky, ktorá je často len minimálnou mzdou a provízií. Ich veľkosť závisí od senzácie, ktorú prinesú. Ale ako napísať článok, keď sú na nich skutočné celebrity, politici alergickí a rozhovor im dať nechcú? Tu je počiatok tvorby fantasy a science fiction v bulvári. Niečo si vymyslia, len aby bol plat lepší a šéfredaktor im vulgárne nevynadal. Pridajú pomocné slová ako vraj, počuli sme, každý vie, z dobre informovaného, nemenovaného zdroja vieme, prípadne na koniec vety dodajú otáznik. Práve tieto barličky ich chránia pred možným žalovaním za šírenie nekorektných a nepotvrdených informácií. Väčšina čitateľov si to nevšimne, preto je ľahké vytvoriť domnienku, že informácia je overená a pravdivá.

Cestujem do Košíc, tak sa rozhodnem kúpiť si krížovky na zabitie času. Pred stánkom je dlhý rad. Premýšľam či tam niečo rozdávajú. Nastupujem do plného vlaku a hľadám si jedno miesto. Prisadnem si do kupé, v ktorom sú už na pohľad zaujímavé typy ľudí. Sedí tam pár dôchodcov, mladá študentka, chlapec, ktorý si nenašiel miesto so svojou partiou, seriózny pán v obleku a ja. Vlak sa pohne a všetci, akoby luskol prstom, vytiahnu bulvár a čítajú.

Čo tam čítajú, neviem. Veď je tam viac obrázkov a reklamy ako článkov. Ale zato s takou výpovednou hodnotou, že Joseph Pulitzer by mal problém rozhodnúť sa, komu udeliť skôr svoje ocenenie. O pár minút už majú všetci prečítané - prelistované. A dôchodcovia sa rozhodnú preberať, čo za overené a pravdivé informácie sa práve dozvedeli. Sú šokovaní, že ich obľúbený herec je homosexuál. A babička zahlási, že jej bol od začiatku podozrivý. Pán v obleku dodá, že to je nič v porovnaní s fotkami nových hodiniek politika a už je celý červený a pripravený na agitačnú reč. Chlapec sa uškŕňa nad nahými fotkami nejakej ženy a cez sklenenú priečku ich ukazuje kamarátom na chodbe. A už padajú komentáre či má prsia pravé alebo silikóny. Do toho sa zapojí študentka, ktorá vraví, že jej známy dotyčnú pozná a dal jej zaručené informácie, že prsia sú pravé. Na to otvorí pán v obleku bulvár ešte raz, na strane s fotkami a zasnívane sa usmeje.

V Košiciach vychádzam zo stanice a stretávam množstvo čitateľov plátku bez výpovednej hodnoty. Dôchodcovia, páni v oblekoch a dámy v kostýmoch, študenti, bezdomovec, teta v okienku na toalete, predavačka v bufete, tí všetci majú v rukách bulvár. Účelové využitie nájde len u bezdomovca, ktorý ho našiel vyhodený v koši. Zapáli ho, aby mal trochu tepla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?