Rodičia, postarajte sa o mňa

Autor: Alexandra Fabryová | 24.10.2012 o 12:00 | (upravené 7.11.2012 o 18:53) Karma článku: 13,86 | Prečítané:  2325x

Na úrade práce som evidovaná od polovice júna, keď som ukončila sústavnú prípravu na zamestnanie - vysokú školu. Nárok mám iba na zdravotné poistenie, ktoré za mňa hradí štát. A z čoho mám žiť, kým si nájdem prácu?

Denne rozposielam desiatky mailov so životopisom a originálnym motivačným listom do kadejakých firiem a spoločností. Aj mimo moju špecializáciu, kde sa nevyžaduje odborné vzdelanie. Problém je, že nemám prax. Na stránkach ponúkajúcich zamestnanie je množstvo ponúk. Keď si však nastavím ich filter pre absolventov, ostanú mi cca 2%. Aj medzi nimi je uvedené, že uprednostňujú uchádzačov, ktorí majú s ponúkanou prácou aspoň nejakú skúsenosť.

Dobre, nemám prax, som ochotná ísť na absolventskú. Ale kam? Požiadavky hovoria, že vzdelanie musí byť v odbore, v ktorom na prax nastupujem. To znamená, že mi zostáva na absolventskú prax 52 možností, kde sa o ňu môžem uchádzať. Taktiež, absolventská prax má byť (aspoň tak ma na úrade práce poučili) v okrese, v ktorom je žiadateľ evidovaný. Možnosti sa skresali na jednu. Už počas štúdia som sa viackrát zaujímala o možnosť zamestnať sa tam, prípadne nastúpiť na prax.  Jasne mi povedali, že majú plné stavy, záujem nemajú.

V zúfalstve a túžbe po práci reagujem na všetko. Odpoveď mi príde od jednej firmy zo sto. Ostatní sa ani neobťažujú poslať hromadný mail uchádzačom, ktorí im nevyhovujú. Od júna, keď si aktívne hľadám prácu, som na pohovor bola pozvaná iba jeden raz. Aj to som sa naň nemohla dostaviť, keďže ma personalistka kontaktovala neskoro večer a pohovor sa mal konať nasledujúci deň v skorých ranných hodinách v Bratislave. Pokúšala som sa s ňou ľudsky dohodnúť, aby mi čas posunula o hodinu, pretože ak aj nasadnem na prvý spoj, skôr sa tam nedostanem. Odbila ma s tým, že riaditeľ inokedy nemá čas a zavesila.

Trh práce je plný ponúk. Ale pre koho? Pre uchádzačov, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie a dlhoročnú prax, ale zároveň nemajú nad 40 rokov. Áno, zamestnávatelia, uhádli ste. Presne takí ľudia majú problém nájsť si prácu. Ešte, že im dávate toľko ponúk. Čerešničkou sú ponuky, kde je všetko dohodou. Na dohodu je pracovný pomer, výška platu, nástup do práce a dokonca aj jej náplň.

Celý život som bola presvedčená o tom, že kto chce, ten si prácu nájde. Nerozumela som, ako môže byť niekto nezamestnaný aj viac ako rok. Teraz, po 4 mesiacoch na úrade práce, tomu konečne rozumiem. Minulý týždeň som bola presunutá do skupiny k znevýhodneným uchádzačom. Áno, to sú tí, ktorí majú problém nájsť si prácu, napríklad, kvôli zdravotným problémom. Ja, mladá baba, absolventka, som v takejto skupine a hanbím sa za seba ako pes.

A z čoho mám žiť, kým si niečo nenájdem? Ak by som si zmenila trvalé bydlisko na iné ako majú moji rodičia, mala by som nárok na niečo málo cez 60 eur. Z nich by som si musela zaplatiť bývanie, stravu, hygienu a taktiež si nájsť nejaké euro na cestu, aby som sa mohla prísť hlásiť na úrad práce. Rodičia sú zatiaľ tolerantní a chápu moju situáciu. Nevyhodili ma na ulicu a aj jedlo mi kúpia. Po rokoch, keď mi platili školy, investovali do mojej budúcnosti, im visím na krku. Nuž, rodičia, chceli ste dieťa, tak sa starajte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Teplota rýchlo rastie, klíma zlomila rekord tri roky za sebou

Rok 2016 bol najteplejším rokom v histórii záznamov. Zmenu klímy priamo cítime už aj na Slovensku

SVET

Videl som padať horu, opísal lavínu preživší z hotela

Taliansky hotel zasypala lavína, nezvestných je takmer 30 ľudí.

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre Šrámkovú pozitívny efekt.


Už ste čítali?