Dobrý deň

Autor: Alexandra Fabryová | 1.11.2012 o 10:30 | Karma článku: 14,74 | Prečítané:  678x

Prídem do preplnenej čakárne u lekára. Pozdravím sa. Zo 16 ľudí sa neodzdraví ani jeden. Som na železničnej stanici, idem si sadnúť do čakárne. Keď vchádzam, pozdravím sa. Z 10 ľudí mi jeden čosi zamrmle. Čo je také ťažké na vyslovení dvoch slov?

Ľudia sa dokážu rozprávať celé hodiny o nezmysloch, ale keď majú prejaviť trochu slušnej výchovy, sklonia hlavu a tvária sa, že nič nepočuli. Chýbajú im základné návyky slušného správania sa, ktoré sa deti učia v troch rokoch. Mňa totiž už v škôlke učili, že je slušnosť pozdraviť sa, ale povinnosť je odzdraviť sa.

Človek prechádza cez dedinu. Po ceste stretne spolky babičiek, ktoré vysedávajú na posiedke a rozmýšľajú, o aké klebety by sa ešte podelili. Zreteľne a nahlas sa pozdraví. Neodzdraví sa ani jedna. Keď sa vracia tou istou cestou naspäť a nedajbože sa babkám druhý raz nepozdraví, už je to nevychovaný sopliak a chuligán. A dotyčný môže mať aj 40 rokov.

Prídem do poisťovne. Predo mnou stojí dáma v kostýmčeku, za mňa dostúpi robotník v montérkach. V poisťovni je ticho, takže počuť takmer každé slovo. Pani predo mnou je na rade. Pristúpi k okienku a hneď vybalí, čo chce. Samozrejme, ani pri odchode sa nepozdraví. Idem na rad ja, tetuška za okienkom má asi zlú náladu, mračí sa. Slušne sa pozdravím, odsekne mi dobrý deň. Povybavujem, čo mi treba a keď odchádzam, poďakujem a zaželám tete pekný zvyšok pracovného dňa. Konečne sa usmeje a tiež mi popraje pekný deň. Posuniem sa na bok, chcem si uložiť papiere do tašky. Na rad prichádza robotník, ktorý tetušku hneď zjazdí za akúsi nezrovnalosť. Rovnako ako aj dáma v kostýmčeku, ani on sa  nepozdraví.

Často sa stretávam s názormi, že deti sa dnes takmer vôbec nezdravia starším. Nuž hej, ale od koho mali tento návyk pochytiť, keď starší, ktorí majú ísť príkladom, sa nezdravia. A to nehovorím o tom, že diametrálne odlišne vnímam človeka, ktorý má slušné návyky a pozdraví sa a niekoho, od koho aj krava povie viac. Tá totiž aspoň zabučí.

Nečudujem sa, že ľudia sa medzi sebou už ani poriadne nevedia porozprávať, keď im robí problém aj tak elementárna vec ako pozdrav. Ale stále nerozumiem, prečo je ľuďom zaťažko zaželať si dobrý deň. Veď to je jedna z mála vecí, ktoré dnes človeka nič nestoja. Povedať pár optimistických slov, ktoré zlepšia človeku náladu. Prajem Vám všetkým pekný zvyšok dňa. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Teplota rýchlo rastie, klíma zlomila rekord tri roky za sebou

Rok 2016 bol najteplejším rokom v histórii záznamov. Zmenu klímy priamo cítime už aj na Slovensku

SVET

Videl som padať horu, opísal lavínu preživší z hotela

Taliansky hotel zasypala lavína, nezvestných je takmer 30 ľudí.

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre Šrámkovú pozitívny efekt.


Už ste čítali?