V skratke o živote v Letanovciach

Autor: Alexandra Fabryová | 18.10.2012 o 10:30 | (upravené 24.11.2012 o 15:40) Karma článku: 14,73 | Prečítané:  2450x

Áno, o živote v dedine na Spiši, ktorú preslávila osada v Letanovskom mlyne. V Letanovciach bývam od narodenia, žije tu takmer celá moja rodina, kamaráti, bývalí spolužiaci, známi. Keď sa ma však niekto opýta, odkiaľ pochádzam, vždy radšej poviem, že z Popradu. Technicky vzaté je to pravda, v Poprade som sa narodila. Téme mojej adresy sa snažím vyhýbať, kým to ide. A čudujete sa mi?

Dôvodom nie sú cigáni, ktorí bývajú v osade. Aj keď sú to často občania, ktorí nemajú ukončenú ani základnú školu, v podstate sú mierumilovní. Za 24 rokov mojej existencie som sa ešte nestretla s prípadom, že by ma niektorý z obyvateľov osady ohrozil na živote, poškodil môj majetok alebo mi niečo odcudzil či by mi iným spôsobom (vyhrážkami, nadávkami) strpčil môj trvalý pobyt a pohyb v obci. Pre objektívnosť však dodávam, že to, čo sa nestalo mne, sa mohlo stať inému.
Nikdy som ale nemala problém prejsť okolo osady do Slovenského raja. Na internete sa stretávam s článkami, postrehmi turistov, ktorí prechod nezvládli a v obave o svoju bezpečnosť sa rozbehli naspäť do dediny. Zainteresovaný človek sa zasmeje. Jediný, kto sa okolo turistov zbehne, sú malé cigančatá, ktoré v snahe vyžobrať si cukrík alebo pár centov, bývajú často dotieravé a na návštevníkov sa nepríjemne lepia.

Dospelí osadníci z chatrčí výjdu len zriedkavo. Obyčajne to býva na dva-tri dni v mesiaci. V tomto období je takmer nemožné dostať sa do obchodu alebo na poštu. V rámci bezpečnostných opatrení majitelia prevádzky uzamykajú po vstupe a východe každého zákazníka a takýmto spôsobom regulujú ich počet. Aj takto zamedzia výskytu potenciálnych krádeži. Preto to niekedy trvá aj hodinu, kým sa dostanem k nakupovaniu.
Tí z nich, čo majú auto (a nie je ich málo), chodia na nákupy do Spišskej Novej Vsi. Do dnešného dňa som nezistila, odkiaľ majú vodičáky, keď niektorí z nich sú negramotní a na získanie oprávnenia je potrebné vykonať aj písomný test. Niektorým nerobí problém zaplatiť si do osady taxík, samozrejme s bezpečnostným príplatkom do vrecka šoféra.
Sú aj menej šťastní, ktorí na prepravu využívajú vlakové alebo autobusové spojenia. V čase podpory sa autobusom určite nikam nedostanem, pretože sa mi do neho nepodarí nastúpiť. A na zastávke môžem čakať aj o hodinu skôr. Keď raz autobus zastaví, všetci sa okolo neho zbehnú a tento dav ma vytlačí aj o 5 metrov ďalej. Preto istejším spôsobom je preprava vlakom. Ale pozor, na úzkom peróne majú vo zvyku postávať v skupine cca 30-200 osôb, cez ktorú by sa mi bez rokov praxe prejsť nepodarilo. To, že vlakom sa šíri ľahko rozpoznateľná aróma je bonus, s ktorým počítam. Taktiež spolu s hudobným doprovodom, spevom a krikom. Pustia si z mobilu pesničku a začnú do toho búchať po košoch, oknách, sedadlách a vytvoria zaujímavý rytmický doprovod. Majú asi veľa zbytočnej energie, ktorú si nevedia vybiť iným spôsobom.

V lete po siedmej hodine večernej, v zime po piatej v dedine zaručene nestretnete žiadneho obyvateľa osady. Ale ráno si privstanú. Už o pol siedmej počuť krik, ktorý sa blíži k dedine. Cigančatá idú do školy.
A nikdy sa nezabudnú pozdraviť a zložiť kompliment žene. Naozaj. Či už som hore len pár minút a neučesaná dobehujem na vlak alebo sa pekne vyčančím. Vždy sa od nich stretnem so želaním dobrého rána, prípadne dňa a vetou, že aká som pekná pani.

Papiere pohádzané po ceste, výkaly na schodoch pri stanici, vyrúbané stromy v Slovenskom raji, znečistené potoky a rieky. To sú dôvody, prečo čakám na ich presťahovanie sa a zrušenie osady. Kým sa to však pretaví do reality, beriem si z toho aspoň to dobré. V dedine nemáme premnožené mačky :)

A prečo sa nerada priznávam k Letanovciam? Dôvodom je negatívna verejná mienka o tejto obci a jej obyvateľoch. Média servírujú informácie o Letanovciach vždy iba v súvislosti s osadou. Preto je v povedomí občanov tohto štátu dedina zafixovaná ako plná neprispôsobivých občanov, kriminálnikov a vyvrheľov. Je mi ľúto, že Letanovce sú vykresľované týmto spôsobom. Je to podobná situácia ako keby sa o Košiciach hovorilo výlučne len s Luníkom 9. Pritom každé mesto, obec má svoju históriu, zaujímavé kultúrno-historické pamiatky alebo aj folklór a tradície. Stačí otvoriť oči. Veď o Letanovciach vyšli už tri knihy, tak hádam až takí márni tu nebudeme. :)

UPOZORNENIE: Pojem cigán je neutrálne označenie, ktoré zahŕňa všetky vetvy národa pôvodne pochádzajúceho z Indie. (zdroj wikipedia)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?