Novinárske plagiátorstvo

Autor: Alexandra Fabryová | 18.10.2012 o 19:45 | (upravené 7.11.2012 o 18:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  699x

Až prekvapivo často narazím na článok, z ktorého mám pocit, že som ho už čítala. Ale ako to, veď je tam iná fotka, iný nadpis. Odpoveď je jednoduchá. Článok bol zrecyklovaný. Robí to mnoho portálov. Je uhorková sezóna, málo peňazí na honoráre pre autorov, došli im nápady alebo bol článok úspešný a takýmto umelým spôsobom ho chcú ponechať na hlavnej stránke čo najdlhšie? Môžem len hádať, prečo to editori dopustia.

Ak sa aj objaví kreatívny autor, ktorý prinesie zaujímavú informáciu, preberú ju od neho aj ďalšie portály a tak sa mi stáva, že všade vidím napísané to isté. Aj keď je vždy označený zdroj, považujem to za novinárske plagiátorstvo. Pri určitom druhu informácií to chápem, napríklad ak sa stretnú politici, kde je presne stanovený program, veľa priestoru na kreativitu neostáva. Ja však píšem o článkoch, ktoré sa medzi hlavnými správami nenachádzajú. Uvediem príklad.

Pred pár mesiacmi som narazila na článok o mladej žene, ktorá má záľubu v životnom štýle anime. Z článku som pochopila, že svoj zovňajšok upravuje tak, aby sa čo najviac podobala na postavu z animovaných filmov. K článku bola priložená aj fotografia tej slečny. Samozrejme, zvrhla sa vášnivá diskusia o tom, že či je to normálne, čo vlastne anime znamená, nezabudli sa pripojiť aj internetoví revolucionári so svojimi politickými názormi. O pár dní bol článok presunutý do archívu, kde sa stratil z očí a tak začali ubúdať nové príspevky a klesať čítanosť.

Asi o dva týždne neskôr som si všimla na tom istom fóre opäť článok o nejakej slečne, ktorá má tiež záľubu v anime. Zo zvedavosti som klikla, pretože ma predchádzajúci článok zaujal, chcela som sa o tomto životnom štýle dočítať viac. Na moje prekvapenie to bol ten istý, len na fotke bolo dievča so svojou kamarátkou, obe v štýle anime. Predchádzajúca diskusia bola vymazaná, ale o pár hodín ju počet nových komentárov prebil. Po čase článok opäť presunuli do archívu.

Takmer som spadla zo stoličky, keď som pred mesiacom videla titulku o dievčati, ktoré sa zmenilo na kreslenú postavičku s tou istou fotkou na konkurenčnom webe. Pre správnosť uvádzam, že článok bol rozšírený až o vysvetlenie výrazu anime z wikipédie. Opäť nasledovala búrlivá diskusia, do ktorej som prispela aj ja komentárom o recyklácii článkov. Na moje prekvapenie som nemala ani jeden negatívny bod, naopak, veľa pozitívnych. Z toho usudzujem, že nie som jediná, ktorá si všimla, že sa vo vodách internetu táto pliaga a hnusné oblbovanie čitateľov vyskytuje. Len nechápem prečo. Veď je toľko študentov žurnalistiky, ale aj iných odborov, ktorí by radi písali kreatívne články o novinkách vo svojom odbore. A to aj zadarmo, len aby získali nejakú prax, prípadne novú skúsenosť.

Vďaka Vám aspoň za blogy, kde si môžem prečítať originálne články. Preto chcem poďakovať všetkým, ktorí ich tvoria a popriať im, aj sebe, veľa kreativity a aby sme recyklovali len to, čo pomôže šetriť životné prostredie. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?