Nepoužívam facebook

Autor: Alexandra Fabryová | 19.10.2012 o 11:30 | (upravené 7.11.2012 o 18:49) Karma článku: 12,43 | Prečítané:  2490x

Nie som mŕtva a ani nijako psychicky narušená. Už viac ako tri roky som vymanená z tohto "fenoménu". Chcete vedieť prečo? Už ma viac nebavilo vedieť všetko o každom.

Facebook som si založila pár mesiacov po príchode na vysokú školu. Vtedy o jeho existencii tušilo iba pramálo mojich známych. Z našej obce som bola jeho jediným používateľom veľmi dlho. Písala som si s ľuďmi z iných štátov, zlepšovala som si angličtinu. O pár mesiacov začal facebook naberať na popularite.
Kamaráti, spolužiaci ho využívali denne ako prostriedok na dohováranie si schôdzok. Občas som natrafila aj na svojho pedagóga, ktorého som si pridala medzi priateľov. Ich počet sa ale každým dňom začal zväčšovať. Žiadosť o priateľstvo mi posielali aj ľudia, ktorí sa mi v bežnom živote ani nepozdravili. Vtedy som sa pousmiala a žiadosť som dala ignorovať. Neobmäkčili ma ani viackrát poslané žiadosti, z ktorých som vyčítala, že dotyčnému ide skôr o vysoký počet priateľov ako o to, aby sme boli v kontakte.
To už na facebooku panoval trend označovania fotiek bez potvrdenia označeného, rozposielanie žiadostí na rôzne aplikácie a zdieľanie osobných informácií. Ak som si chcela zahrať nejakú hru, musela som aplikácii udeliť súhlas na používanie mojich fotiek a súkromných údajov, ktoré som uviedla v registrácii. Trochu pritiahnuté za vlasy, keď si chce človek len zahrať online hru. Načo im je dátum môjho narodenia? Aby mi neskôr poslali správu plnú ponúk na výhodnú kúpu produktov, určených pre moju vekovú kategóriu, od sponzora hry.

Bola som prekvapená, koľko informácií sú ľudia schopní zadať na internet. Niektorí dokonca zverejnili aj citlivé údaje, akými sú rodné číslo a miesto bydliska. O prípadoch, keď boli zneužité som si prečítala už mnohokrát. Ale koho je to chyba? Mali si viac strážiť to, komu aký druh informácií prezradia. Preto som počas svojho pôsobenia v tejto sociálnej sieti zverejnila len to najnutnejšie. A dobre som urobila. Facebook si totiž pamätá všetko, čo do neho uložíte. Každá fotka, každý údaj sú archivované. Vraj pre prípadné obnovenie registrácie, po zrušení konta. Našťastie, ja som ho rušila ešte v časoch, keď sa to dalo urobiť navždy. Od známych viem, že teraz je už iba možnosť deaktivácie účtu a pri opätovnom prihlásení sa do tejto sociálnej siete, ste opäť chytení v pasci facebooku.

Neviem, že v čom sa facebook zmenil, zlepšil, zhoršil. Nemôžem porovnávať, keďže ho nepoužívam. Ale každodenný nárast počtu odporcov tohto fenoménu mi vraví, že som urobila dobre, keď som ho zrušila.
Stretávam sa s prípadmi, keď sa kvôli facebooku a času pri ňom strávenom rozišli páry, ľudia stratili reálnych priateľov a radšej trávia čas s tými virtuálnymi. Je to na smiech, ale naozaj je to tak. Je to pohlcovač času a energie. Viem, že niektorí ľudia vďaka facebooku obnovili staré priateľstvá, vystopovali svoju rodinu. Takým blahoželám. A som rada, že vo všetkom negatívnom sa dá nájsť aj kúsok pozitívneho.

Prekáža mi, že kolujú vtipy o ľuďoch, ktorí facebook nepoužívajú. Napríklad, kto nie je na facebooku, ten neexistuje a podobné. Som toho názoru, že ak chce človek mať na niečo svoj názor, musí to najprv vyskúšať. Ja som facebook vyskúšala, nedal mi nič. Nemám na jeho užívateľov žiadne narážky ani vtipy, preto by som bola rada, keby aj oni boli rovnako tolerantní voči nám, ktorí odolávame trendu všetko zavesiť na sieť. Možno o pár rokov zmením názor, ale zatiaľ radšej svoj život žijem ja ako sledujem na internete životy iných. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?