Trainspotting - výchovný koncert z 90tych rokov

Autor: Alexandra Fabryová | 20.10.2012 o 10:30 | Karma článku: 5,71 | Prečítané:  770x

Som skôr fanúšik seriálov ako filmu. V súčasnosti ich sledujem asi 30. Niektoré mi zrušili a tak som si za ne našla náhradu. Medzi jednotlivými epizódami však bývajú prestávky a to je pre mňa ideálny čas na zhliadnutie dobrého filmu. Po rokoch som sa vrátila k filmu, ktorý som ako 15 ročná veľmi nechápala a rozhodla som sa, že mu dám ešte jednu šancu, o pár rokov neskôr. Prinášam Vám moje pocity zo znovu videného filmu Trainspotting.

Bez toho, aby som si prečítala nejakú kritiku alebo recenziu, som si tento film pustila. Čo sa týka obsahu, tak veľa som si toho nepamätala, v podstate len to, že sú tam zakomponované drogy. Po pravde, 90 minút filmu som pozerala asi 2.5 hodiny. Prečo? Takmer po každej minúte som film musela stopnúť, aby som mala čas vstrebať a pochopiť, čo sa to tam vlastne deje a prečo.

Nebudem tu opisovať dej filmu, pretože je to ako opisovať chuť jedla. Navyše, takých článkov je nespočetné množstvo. Nad hereckými výkonmi, hudbou, kostýmami, strihom, kamerou a ďalšími zložkami sa tu tiež nebudem rozplývať. A radšej ani nad réžijným zámerom. Pri filmoch tohto kalibru je to totiž uvažovanie a rozoberanie na hodiny. Aj tak by som názor s prihliadnutím každej novej skutočnosti pozmenila.

Chcem sa však podeliť o svoje dojmy a pocity, ktoré vo mne film zanechal. Je naozaj užívanie tvrdých drog zlé? Vždy som si bola istá, že ich požívanie ešte nikomu nič dobré neprinieslo. A ani po dvadsiatich minútach tohto filmu moja istota neopadla, hoci... Heroínove uvoľnenie, bezstarostnosť. Pocit, že svet je gombička. Dokonca radosť a spokojnosť. Na pár hodín. Ale potom príde vytriezvenie, ktoré sprevádzajú dojazdy. Pre tých, ktorí nevedia, čo dojazdy sú alebo ako vyzerajú, Tomáš Hafner v pesničke Dúbravka to pekne a vtipne načrtol.:)

V podstate je Trainspotting takým výchovným koncertom z 90tych rokov, kedy táto téma rezonovala asi najviac. A čo mňa spoľahlivo a definitívne odradilo od užívania drog? Scéna, keď závislákom končia chvíle eufórie, nastupuje vytriezvenie a uvedomenie si reality. Záber na detskú postieľku a v nej mŕtve, zelené bábätko s otvorenými očami.

Viem, že ten, kto je už raz závislý, sa toho len veľmi ťažko vzdáva a moja gratulácia každému, komu sa to podarí. Ale môj rešpekt všetkým, ktorí odolajú a pre istotu tvrdé drogy ani neskúšajú. A ak neviete, ktorou cestou sa máte vybrať, nepomohli Vám ani schôdzky s odborníkmi, vyskúšajte si pozrieť tento film a ešte raz choďte k odborníkovi. Keď už nič iné, aspoň zhliadnete briliantný kúsok britskej kinematografie. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?