Staniční štamgasti

Autor: Alexandra Fabryová | 26.10.2012 o 16:30 | (upravené 7.11.2012 o 18:54) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  470x

Snažím sa  pomáhať ľuďom v núdzi. Mňa tých pár centov nezabije a niekto má za ne stravu na celý deň. Ale čo taký opitý bezďák? Chce cigaretu a keď mu vysvetľujem, že ja mu žiadnu nedám, pretože som nefajčiar, tak za mnou ešte 10 minút kričí a nadáva mi do všetkého živého aj neživého.

Sú dva druhy bezdomovcov. Takí, čo keď im hodím nejaký príspevok, poškuľujú po mne, čo som nehodila viac a už rátajú či investovať do čuča alebo do cigariet. A potom sú takí, ktorí mi ďakujú a prajú mi, aby mi to Boh vrátil na deťoch. Zo skúsenosti som sa poučila a ak chcem pomôcť bezdomovcovi, tak nie finančne, ale radšej urobím malý nákup potravín a dám im tie. Z tohto spôsobu bývajú prekvapení. Zažila som, že mi bezďák za potraviny poďakoval, no keď som sa otočila, hodil ich do koša. A stalo sa im aj to, že sa ma bezdomovec opýtal či bude aj čučo.

Obdivujem ľudí, ktorí nesedia na zadku a neplačú nad nepriazňou osudu, ale svoju ťažkú situáciu sa snažia nejakým spôsobom riešiť. Áno, aj predávať Nota bene pomôže. Aj keď ich to nespasí, ale majú aspoň na chlieb a teplý čaj. Navyše, je to naozaj zaujímavý časopis, v ktorom sú kreatívne články z každého smeru. Preto si ho občas kúpim, ale iba u autorizovaných predajcov. To sú tí, ktorí majú preukaz a povolenie predávať. Pretože aj tu si svoje miesto našiel čierny trh.
Môjmu kamarátovi z Banskej Bystrice sa stalo, že si ho chcel kúpiť od bezdomovca s dobrým úmyslom dať mu aj niečo navyše. A bezďák mu zarúbal, že chce 50 eur, s dodatkom, že veď kamarát je študent, tak má dosť peňazí.

A dodám ešte jednu situáciu, ktorej som bola svedkom. V Košiciach na stanici, v stánku s potravinami, predo mnou v rade stál asi 7 ročný malý cigánik, pravdepodobne tiež bezdomovec. Prišiel na rad a opýtal sa predavačky, že či majú sáčok. Odpovedala mu, že áno a jeden mu podala. Zvedavosť jej asi nedala, tak sa spýtala, že na čo mu bude. A malý povedal: „Ta, na fet!?”

Aj napriek negatívnym skúsenostiam som pomáhať neprestala, aj keď je to len malá pomoc, ktorú som schopná poskytnúť. Na svete je ešte dostatok ľudí, ktorí veria v dobro a sú ochotní pomáhať. A ja som si istá, že aj u nás, na Slovensku, sa takí nájdu. Preto Vám chcem popriať, aby Vás neodradili takého a podobné situácie. Pretože stačí, aby ste podali pomocnú ruku jednému človeku, ktorý to ocení a verte, že ste prispeli svojou troškou k svetovému mieru. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?