S bulvárom v rukách

Autor: Alexandra Fabryová | 23.10.2012 o 17:00 | (upravené 7.11.2012 o 18:57) Karma článku: 11,89 | Prečítané:  644x

Prečo je bulvár plný hlúpostí? Pretože väčšina ľudí je klebetná a škodoradostná. Práve na túto cieľovú skupinu je bulvár zameraný. A tiež kvôli peniazom. Platy bulvárnych redaktorov sú žalostné.

Ich mzda sa totiž skladá z fixnej zložky, ktorá je často len minimálnou mzdou a provízií. Ich veľkosť závisí od senzácie, ktorú prinesú. Ale ako napísať článok, keď sú na nich skutočné celebrity, politici alergickí a rozhovor im dať nechcú? Tu je počiatok tvorby fantasy a science fiction v bulvári. Niečo si vymyslia, len aby bol plat lepší a šéfredaktor im vulgárne nevynadal. Pridajú pomocné slová ako vraj, počuli sme, každý vie, z dobre informovaného, nemenovaného zdroja vieme, prípadne na koniec vety dodajú otáznik. Práve tieto barličky ich chránia pred možným žalovaním za šírenie nekorektných a nepotvrdených informácií. Väčšina čitateľov si to nevšimne, preto je ľahké vytvoriť domnienku, že informácia je overená a pravdivá.

Cestujem do Košíc, tak sa rozhodnem kúpiť si krížovky na zabitie času. Pred stánkom je dlhý rad. Premýšľam či tam niečo rozdávajú. Nastupujem do plného vlaku a hľadám si jedno miesto. Prisadnem si do kupé, v ktorom sú už na pohľad zaujímavé typy ľudí. Sedí tam pár dôchodcov, mladá študentka, chlapec, ktorý si nenašiel miesto so svojou partiou, seriózny pán v obleku a ja. Vlak sa pohne a všetci, akoby luskol prstom, vytiahnu bulvár a čítajú.

Čo tam čítajú, neviem. Veď je tam viac obrázkov a reklamy ako článkov. Ale zato s takou výpovednou hodnotou, že Joseph Pulitzer by mal problém rozhodnúť sa, komu udeliť skôr svoje ocenenie. O pár minút už majú všetci prečítané - prelistované. A dôchodcovia sa rozhodnú preberať, čo za overené a pravdivé informácie sa práve dozvedeli. Sú šokovaní, že ich obľúbený herec je homosexuál. A babička zahlási, že jej bol od začiatku podozrivý. Pán v obleku dodá, že to je nič v porovnaní s fotkami nových hodiniek politika a už je celý červený a pripravený na agitačnú reč. Chlapec sa uškŕňa nad nahými fotkami nejakej ženy a cez sklenenú priečku ich ukazuje kamarátom na chodbe. A už padajú komentáre či má prsia pravé alebo silikóny. Do toho sa zapojí študentka, ktorá vraví, že jej známy dotyčnú pozná a dal jej zaručené informácie, že prsia sú pravé. Na to otvorí pán v obleku bulvár ešte raz, na strane s fotkami a zasnívane sa usmeje.

V Košiciach vychádzam zo stanice a stretávam množstvo čitateľov plátku bez výpovednej hodnoty. Dôchodcovia, páni v oblekoch a dámy v kostýmoch, študenti, bezdomovec, teta v okienku na toalete, predavačka v bufete, tí všetci majú v rukách bulvár. Účelové využitie nájde len u bezdomovca, ktorý ho našiel vyhodený v koši. Zapáli ho, aby mal trochu tepla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?