Čakanie na neurológa (Godota) v Banskej Bystrici

Autor: Alexandra Fabryová | 6.11.2012 o 10:30 | Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1925x

Kto aspoň raz čakal v čakárni k neurológovi, ten vie, že to nie je záležitosť hodiny alebo dvoch. Nepomôže ani prednostné objednanie za peniaze či príchod hodinu pred začiatkom ordinačných hodín. Kto príde do čakárne po deviatej, ten čaká často zbytočne. Chcete tip na rýchle vybavenie na neurológii vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici? Čítajte ďalej.

V Bystrici začínajú ordinačné hodiny o 8.30. Ale doktori skôr ako o 9.15 do ambulancie prísť nemôžu, pretože ráno chodia aj po vizitách v nemocnici. Takže veľa závisí od počtu pacientov v nemocničnej časti. Kedysi sestričky objednávali pacientov už na siedmu ráno, takže ak človek prišiel trochu skôr ako bol objednaný, napríklad o pol siedmej, čakal minimálne dve hodiny, kým sa dostal na rad a to bol prvý v poradí. S každým ďalším pacientom sa časový sklz posúval, takže tí, ktorí boli objednaní na 10. hodinu, sa dostali na rad aj okolo druhej poobede. A to často doktori nemajú ani prestávku na obed a berú jedného pacienta za druhým, aby stihli vybaviť čo najviac ľudí. Môj obdiv a úctu majú všetci lekári a sestričky, zdravotní pracovníci, ktorí ťahajú takéto šichty.

Zaviedli tam však veľmi dobrý systém. Na dverách visí papier, kde sa pacienti zapisujú do poradia ako prišli. Takže človek vidí, koľko ľudí je pred ním. Sestrička pacientov volá podľa zoznamu, takže pokojne môžete odísť a nikto vás nepredbehne. Keď som videla pred sebou napísaných 5 ľudí, vedela som, že mám minimálne 2 hodiny čas. Za tie dve hodiny som si vybavila iné vyšetrenia, prípadne som sa išla najesť. Takýmto spôsobom to riešili viacerí pacienti, takže komu sa nikam nechcelo odísť, mal voľné miesto na sedenie, pretože chodba nebola plná čakajúcich. Samozrejme, vždy treba rátať s tým, že k doktorovi môže prísť akútny prípad, ktorý vezme prednostne. Takéto situácie sú však v Bystrici skôr výnimočné, keďže poliklinika susedí s nemocnicou.

Ako zbytočne nečakať v Bystrici? Podľa mojich skúseností je každý pacient u neurológa v priemere 30 minút. Treba však rátať aj s nejakou časovou rezervou. Ak prídete už ráno a zapísali ste sa do poradia medzi prvými, s ohľadom na to, že neurológ začína ordinovať okolo štvrť na desať, prirátajte si od tohto času pol hodinu za každého človeka, ktorý je v zozname pred vami. Vyjde vám orientačný čas, ktorý môžete stráviť sedením v čakárni alebo si zatiaľ odídete povybavovať iné veci.

Ak sa prídete zapísať okolo desiatej, na zozname sú vyškrtané mená ľudí, ktorí už boli vybavení. Takže sa môže stať, že v poradí je napríklad 8 mien, 3 vyškrtnuté. To znamená, že pred vami je ešte 5 ľudí. Rátajte s tým, že na rad prídete až poobede. Ale tiež nemusíte, pretože doktori, aspoň čo som sa pýtala, majú preplatený iba určitý počet pacientov denne. Takže ak vám vychádza poradie po ordinačných hodinách, doktor vás už nemusí zobrať. Aj keď mne sa toto ešte nestalo.

Moja rada teda znie, prísť sa zapísať už skoro ráno, zistiť, koľko ľudí je pred vami a zbytočne tam nečakať. Ak nikam odchádzať nechcete, vezmite si so sebou dostatok vody a aj nejaké jedlo, pretože čakať môžete aj viac ako tri hodiny. V Bystrici sa pokojne môžete rozprávať s ostatnými čakateľmi, pretože sedíte na chodbe, z ktorej hlasy k sestričke ani pani doktorke nepočuť. Ja som sa takýmto spôsobom podozvedala zaujímavé životné príbehy a spoznala tak výnimočných ľudí. Veď v dobrej spoločnosti vám čas rýchlejšie prejde. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?