Čakanie na neurológa (Godota) v Poprade

Autor: Alexandra Fabryová | 6.11.2012 o 16:00 | (upravené 7.11.2012 o 19:00) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  1457x

V predchádzajúcom článku som sa venovala radám, ako sa vyhnúť čakaniu na neurológa v Banskej Bystrici. Skúsenosti mám aj z neurológie v Poliklinike ADUS v Poprade. Aj tam som si vysedela v čakárni svoje. Preto sa chcem podeliť o rady, ako zbytočne dlho nečakať a keď už, čo urobiť, aby ste to zvládli aspoň ako tak.

V Poprade je systém objednávok úplne iný ako v Bystrici. Dovolím si tvrdiť, že nie je príliš šťastný. Môžete si vybrať či chcete ísť do poradia alebo za peniaze. Do poradia znamená, že prídete a klasicky čakáte, kým na vás príde rad. Za peniaze je prednostné vybavenie. V doobedňajších hodinách je to za 7 eur a poobede za 9. Pre pacientov, ktorí si zaplatili je vyčlenená prvá a posledná hodina ordinačných hodín. A tu nastáva problém. Keďže každého pacienta vyšetrujú v priemere pol hodiny, znamená to, že prednostní pacienti by mali byť iba dvaja ráno a dvaja poobede. V praxi to tak ale nefunguje.

O pol deviatej by mali vziať pacienta, ktorý čaká prvý v poradí. V skutočnosti je to ale tak, že keď som prišla do čakárne chvíľu pred pol desiatou, pretože som čakala ešte u obvodnej na kartu, na vybavenie čakali ešte traja, ktorí si zaplatili prednostné vyšetrenie. V maličkej čakárni, kde mimochodom vyhrávalo rádio Expres, bolo plno, takže som si len tak-tak chytila poslednú voľnú stoličku. Nemohla som ani nikam odísť, pretože ľudia nevedeli, kto je poriadne za kým v poradí, takže aby ma nikto nepredbehol, musela som sedieť na mieste.

Asi o jedenástej bol vybavený posledný prednostný pacient a sestrička začala volať ľudí, ktorí sú v poradí. O dvanástej majú obednú prestávku a o druhej prichádzajú opäť ľudia, ktorí si zaplatili. Našťastie, poobede boli už len dvaja takíto. Ja som sa dostala na rad o tretej poobede. Od 9.20 do 15.00 som čakala hladná na vyšetrenie na neurológii. A to som bola ešte rada, že ma pani doktorka vôbec vzala aj po ordinačných hodinách, pretože ako som sa dozvedela od spolučakateľov, nie je nič výnimočné, že čakáte celý deň a poobede vám povedia, aby ste prišli zajtra.

A ako zbytočne nečakať v Poprade? Obetujte 9 eur a zaplaťte si poobedňajší termín. Ak si zaplatíte ráno, verte tomu, že aj tak budete dlho čakať, ak neprídete aspoň o hodinu skôr ako sú ordinačné hodiny. A samozrejme, aj pred čakateľmi, ktorí si zaplatili prednostné vyšetrenie, sú brané prednostne akútne prípady, ktorých za ten deň bolo požehnane. Ak sa rozhodnete ísť do poradia, určite si so sebou vezmite jedlo a vodu, nejaký časopis, krížovky, prípadne niekoho so sebou. Rozprávať sa v tejto čakárni veľmi nehodí, keďže aj steny majú uši, v tomto prípade naozaj, totiž všetko počuť k sestričke aj do ordinácie, čo môže pani doktorku vyrušovať.

Mimochodom, keď som čakala už u pani sestričky, pýtala som sa jej, že ako zvláda tieto návaly ľudí. Vravela mi, že túto prácu musí mať človek naozaj rád, byť tolerantný, veď sú to všetko chorí ľudia, ktorí si nevybrali, že budú celý deň vysedávať u doktora. A určite to nebola ani finančná motivácia, ktorá ju k tomuto povolaniu pritiahla. Jednoducho chce len pomáhať druhým.:) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?