Vydržíte jeden deň bez slov?

Autor: Alexandra Fabryová | 9.11.2012 o 10:30 | (upravené 12.11.2012 o 17:04) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  514x

Čaro neverbálnej komunikácie pozná aj prezident USA. Na webe 9gag som našla obrázok Obamu s vtipným popisom. "Na verejnosti nerozprávam vulgárne, ale keď už, robím to diskrétne."

Objavila som zaujímavý článok na BBC, v sekcii 60 sekúnd. Je to rubrika, v ktorej majú jednu minútu vedci, filozofovia, psychológovia a rôzni odborníci, počas ktorej majú prísť s radikálnym, kontroverzným nápadom, ktorý by podľa nich mohol zmeniť svet, aj keď je jeho uskutočnenie nereálne.

Meno autora sa mi nepodarilo zistiť, ale myšlienka je zaujímavá. Názov článku bol Nerozprávajte jeden deň. Autor vyjadril názor, že reč je preceňovaná. Napríklad, v politických debatách je väčší dôraz kladený na neverbálnu komunikáciu. Tvrdí, že práve ona ovplyvňuje až 75% našich rozhodnutí. Jeho nápad je zaviesť jeden deň v roku bez rozprávania. Ľudia by sa mohli vyjadrovať iba neverbálne. Smiech, krik by boli povolené. Vďaka tomu by sa znížilo hrubé správanie sa, pretože vyjadrenie zlosti je pre mimické svaly náročnejšie ako vyjadrenie spokojnosti.

Keď som stratila na jeden deň hlas, prežila som si vtipné situácie. Napríklad v obchode, keď som predavačke ukazovala prstom čo chcem a koľko. Alebo keď som v reštaurácii chcela zistiť či majú tonic aj nechladený. Keď som si v autobuse chcela kúpiť študentský lístok a ujo vodič mi dal celý, aj napriek tomu, že som mu ukázala platný preukaz. Vykričal ma, že som mu mala povedať, čo chcem, on predsa nemôže všetko sledovať. Síce som ten deň prežila, ale keď sa mi nasledujúce ráno hlas vrátil, bola som nesmierne šťastná.

Po tomto zážitku naozaj obdivujem ľudí, ktorí sú nemí alebo majú problémy s rečou a musia zvládať každý deň takéto situácie. Najmä, keď sa bežne stretávajú s nepochopením od ľudí a ich pohľadmi ako keby prileteli z inej planéty. Aj keď nikomu nič zlé neprajem, vtedy takýmto osobám želám, aby si len na pár hodín vyskúšali, aké to je, keď sa nemôže človek dorozumieť slovami, ale musí sa spoľahnúť len na neverbálnu komunikáciu.

Nuž a koho táto téma zaujala, mám tip na novú komédiu s Eddiem Murphym, A thousand words (Tisíc slov). V skratke je to o chlapovi, ktorý zbytočne veľa rozpráva, až kým sa ocitne kvôli kliatbe v ohrození života. Tá spočíva v tom, že za každé slovo, ktoré povie, opadne jeden list z jeho stromu života. Ak chce prežiť, musí nájsť iný spôsob komunikácie. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?