Mať kúsok šťastia

Autor: Alexandra Fabryová | 11.11.2012 o 11:11 | (upravené 11.11.2012 o 22:52) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  354x

Raz za dva-tri mesiace podám jeden náhodný tip v lote. Občas sa mi podarí vyhrať poslednú cenu a tak sa teším, že sa mi vrátia aspoň náklady. Ale nikdy som nevyhrala viac. Prečo šťastie skúšam aj naďalej? Nuž, asi chcem veriť, že raz už predsa musí šťastena sadnúť aj na mňa.

Áno, viem, že je malá pravdepodobnosť, že práve ja, deva z Letanoviec, vyhrám v lote. Ale určite si pravdepodobnosť výhry zvýšim, keď tiket podám. Nerobím to zase tak často, že by ma to položilo na lopatky. Niekedy nepodám aj rok. A keď už, vždy len za minimálnu sumu. Mám totiž vždy na pamäti ľudí, ktorí pravidelne každú stredu a nedeľu podávajú plný tiket so šancou. Robia tak už niekoľko desaťročí. Ak by si tie peniaze radšej odkladali, už dávno by mohli byť milionármi.

A čo cena? Nechcem vyhrať prvú, pretože s veľkými peniazmi prichádza aj veľká zodpovednosť. Báť sa, že ma ktosi prepadne alebo unesie kvôli peniazom, to mi za to nestojí. Tiež, ak by som chcela sumu spravodlivo rozdeliť, v rodine a medzi priateľmi by tá moja spravodlivosť mohla niektorých rozhnevať. Určite by som časť výhry venovala ťažko chorým. A to by tiež mohlo byť predmetom sporu, prečo toľko a nie menej od mojich známych, na ktorých kvôli tomu nevyšlo. Prípadne, prečo nie viac alebo všetko od kritikov. Jasné, že by sa mi páčilo zabezpečiť sa takto ľahko do konca života. Ale či by mi to stálo za tie nepríjemnosti, to si až taká istá nie som. Ak by som mala vyhrať, chcela by som takú sumu, ktorá mi pomôže odraziť sa a tiež vďaka ktorej by som pomohla rodine, ale nikto by sa kvôli výške sumy nehádal.

Hovorí sa, že ako ľahko prišlo, tak ľahko odišlo. V tomto prípade to naozaj platí. Pred pár rokmi som videla diskusiu s ľuďmi z Tiposu. Moderátor sa ich pýtal či výhra veľkej sumy pomohla niekomu z finančných problémov. Tvrdili, že áno, ale nie dlhodobo. Ľudia, ktorí vyhrali vysoké sumy začali utrácať na drahé autá, kupovali si jachty, peniaze porozdávali rodine. A čo je horšie, často dali v práci výpoveď. Na dobré sa ľahko zvyká. Preto keď peniaze z výhry minuli, nemali žiadnu finančnú rezervu, z ktorej by mohli aj naďalej financovať život na vysokej nohe a často sa potom dostali do dlhov.

Prečo ľudia časť výhry neinvestovali, aby zaistili, že budú mať aj v budúcnosti príjem? Myslím si, že tu zohrala rolu ľudská ješitnosť. Ukázať druhým, že ja na to mám. Nakúpiť somariny, ktoré človek ani nepotrebuje, len aby zapôsobil na okolie, aby mu sused závidel. Ak človek vyhrá obrovskú sumu, ktorú predtým nikdy v živote ani nevidel, vie si len ťažko predstaviť, ako rýchlo sa peniaze dokážu rozkotúľať.

Aj ja som vždy mala väčší problém, keď som mala v peňaženke o euro viac ako menej. Keď som mala trochu viac ako zvyčajne, nadobudla som pocit, že si môžem dovoliť minúť aj na blbosti. Preto sa mi občas na konci týždňa stalo, že som musela byť na suchých rožkoch, aby som straty vykompenzovala. Naopak, keď som mala menej, hneď som si rozpočítala, koľko si môžem dovoliť minúť a toho som sa držala.

Dnes som si na CNN prečítala informáciu o žene, ktorá 5 mesiacov nevedela, že vyhrala v lotérii. Len pár dní pred prepadnutím výhry (23 miliónov dolárov), sa ju podarilo nájsť vďaka mediálnej kampani. K článku bolo pripojené aj video, v ktorom výherkyňa hovorí, že tiket dala kedysi mame. Tá ju po zhliadnutí videa ihneď kontaktovala, že vyhrala. Dcéra však mame neverila, až neskôr si uvedomila, že by to mohla byť pravda. Peniaze použije na pomoc rodine a deťom v núdzi, ktoré adoptovala. Či výhru zúročí a pomôže jej aj dlhodobo, to ukáže čas. Každopádne, chcela by som mať kúsok jej šťastia. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?