Stratená hrdosť

Autor: Alexandra Fabryová | 13.11.2012 o 10:30 | Karma článku: 12,35 | Prečítané:  578x

Vždy sa zasmejem, keď vidím do pŕs búchajúceho sa matičiara a národovca, ktorý pri každej návšteve zo zahraničia kričí, že Slovensko si nedáme a najradšej by hneď sadal do tankov. Pritom si horko-ťažko spomenie na slová z druhej slohy hymny, jeho vedomosti o jej genéze radšej ani nebudem rozoberať.  Jediná naša historická osobnosť, ktorú pozná, je Jánošík.

Národovec, ktorý po návrate z týždňovej dovolenky v Česku už mluví. Športový fanúšik, ktorý keď sa našim reprezentantom vo svete darí, je hrdý, že je Slovák, ale keď "Zlatí chlapci" nepostúpia do štvrťfinále, sú to obyčajní neschopáci, ktorí sa zapredali Amerike. Vlastenec, ktorý nevie, prečo sú národné farby biela, modrá, červená. Takíto vykrikujúci matičiari a národovci, ktorí sa chcú biť s každým inej národnosti, kto na Slovensko len vkročí a sami o Slovensku nevedia takmer nič, robia vlastnej krajine len hanbu.

A čo pospolitý ľud mojej generácie? Vyberie sa na dovolenku do zahraničia a vlastnú krajinu nepozná. Áno, uvedomujem si, že často je dovolenka v Chorvátsku lacnejšia ako víkend v Tatrách. Ale ešte nikdy som neplatila za to, že som si prečítala o histórii nejakého mesta alebo si pozrela fotky pamiatok na internete. Jasné, že radšej by som sa tam išla pozrieť osobne, ale keď už nemám tú možnosť, tak využijem internet na niečo zmysluplnejšie ako čítať, ktorá "celebrita" má najdrahšie šaty a naučím sa aspoň týmto spôsobom niečo o krajine, ku ktorej národnosti sa hlásim.

Zaujímavé je, že aj keď je Slovensko taká malá krajina, dokáže sa ešte deliť na regióny, ktoré medzi sebou súperia. Prekáranie sa medzi východniarmi a Bratislavčanmi je už stará pesnička. Podľa mojich skúseností to ale nie sú pôvodní Bratislavčania, kto by na východniarov nadával. Skôr sú to presťahovaní východniari, ktorí tam za 20-30 rokov bývania "spánšteli" a východ im už smrdí.

Do tejto kategórie o najlepšie mesto, región patria aj boje medzi Prešovom a Košicami o dominantné mesto východu. A vtipy z Banskej Bystrice na adresu Zvolena či Bratislavy na Trnavu sú ako spred 40 rokov, keď takýto humor bol jeden z mála, ktorý vtedajší režim dovolil. Paradox je, že keď sa stretnú Slováci v zahraničí, hneď sú kamaráti, nezáleží na tom, z ktorého kraja, regiónu pochádzajú. Prečo to takto funguje len keď sú ďaleko od vlasti, neviem.

Aj keď mám určité výhrady voči USA, bodaj by sa od nich Slováci priučili a mali aspoň jedno percento ich národnej hrdosti. Už škôlkari tam poznajú celú hymnu naspamäť. Na prvom stupni základnej školy vedia vymenovať všetky štáty USA aj s hlavnými mestami. U nás niektorí maturanti nepoznajú ani krajské mestá. Zaráža ma, keď vidím v kvízovej relácii mladých ľudí, ktorí nevedia, v ktorom roku prišli na naše územie Cyril a Metod, tobôž na koho pozvanie.

Netvrdím, že každý má študovať históriu. Ale vedieť viac povedať o každej časti Paneláku ako o meste, v ktorom žijete niekoľko rokov, je na dereš. Rovnako ako neznalosť základov gramatiky. Áno, aj mne sa stane, že zabudnem na čiarku alebo urobím preklep, ale aby som robila elementárne chyby z tretej triedy základnej školy, tak to sa mi stane málokedy. Narážam na neznalosť vybraných slov. Vysokoškolák napíše ryba s i. Po absolvovaní sa stane editorom v televízii alebo novinách. Potom sa netreba čudovať, že na teletexte je napísané politik s y.

Nemám rada súčasnú politickú, ekonomickú a spoločenskú situáciu na Slovensku. Ale... Mám rada Slovensko ako krajinu, hory, lúky, polia, jaskyne, rieky, plesá, jazerá. Mám rada Slovensko a jeho históriu, súdržnosť a nebojácnosť Slovákov, vďaka nim máme uzákonenú vlastnú reč. Mám rada Slovensko a Slovákov, pretože aj úplne neznámi ľudia sa úprimne objímu na námestí pod veľkoplošnou obrazovkou, keď nám naši reprezentanti vybojujú medailu. A aj pri tragédiách vedia prejaviť spolupatričnosť, ľútosť a pomoc. Mám rada Slovensko a jeho tradície a folklór, pretože odrážajú radosť, ale aj utrpenie našich predkov.

Mám rada Slovensko a aby som to dokázala, nepotrebujem sa oháňať zástavou a nadávať iným národom. Stačí, keď som hrdá na ten svoj. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?