Vykašľať sa na deti

Autor: Alexandra Fabryová | 16.11.2012 o 10:30 | Karma článku: 12,43 | Prečítané:  1806x

Mám šťastie, že som sa narodila koncom 80tych rokov, lebo ak by som bola dieťa dnes, nemala by som čo v telke pozerať. Áno, môžeme sa tváriť, že televíziám ide o zdravie detí, konkrétne, aby si neničili zrak vysedávaním pred telkou. Ale to by im nesmeli ničiť to psychické pravidelným vysielaním Harryho Pottera a japonských akčných animákov.

Matelko, Kuko, Majster N, Cŕn, Raťafák Plachta, Kakao, Hviezdička, Elá Hop, Superchyty, Zlatá brána, Quix a Quixina, Talentárium. To je len zlomok detských programov, na ktorých som vyrastala. Televízie si našli vo svojom vysielacom čase miesto aj pre najmenších divákov. Či už STV alebo aj súkromná Markíza.

Nuž, áno, je to síce všetko pekné, ale čo bolo, to bolo. Čo ponúkajú televízie deťom dnes? Na trhu je dnes o jednu televíziu viac ako bolo v mojom detstve. Jojka, ktorá nič produktívne pre deti za celú svoju existenciu nepriniesla. Takže okrem občasných repríz Matelka, Večerníčka, ktorého vysielací čas menia každú chvíľu a nedeľnej rozprávky, ktorá beží v čase politických debát, takže môžete hádať, čo rodičia nechajú pustené, toho pre deti veľa nezostalo.

Keď aj dávajú na Markíze nejaké rozprávky, sú označené ako nevhodné pre deti do 7 rokov. A ak nie sú, tak by určite mali byť. Sú to v podstate len kreslené akčné filmy. Som síce dospelá, ale po zhliadnutí pár minút takéhoto niečoho by som aj ja mala problém predýchať to. Úbohé to deti, ktorým sú takéto "rozprávky" servírované. Hrané slovenské rozprávky sú už len blednúcou spomienkou na Zlatý archív STV.
A Jurošík, Maťko a Kubko, Slimák Maťo a škriatok Klinček? No, opýtajte sa nejakého dieťaťa či tuší, kto sú tieto postavičky.

Slovenské detské programy? Tak tie skončili s novým tisícročím. Aspoň, že zrušili analógové vysielanie a donútili nás tak kúpiť si satelit. Keď k nám príde na návštevu moja trojročná neter, môže si pozrieť Kúzelnú škôlku na ČT, prípadne druhú polovicu neagresívneho Animáčka na Barrandove.

Buď to programoví riaditelia nemajú deti alebo majú deti, ktorým sa páčia agresívne rozprávky. Kaleráby, že nie sú peniaze na detské programy nech si odpustia. Chcela by som vidieť, že taký Majster N zoberie väčší mesačný plat ako je honorár Ďurianovej za jedno odrecitovanie správ. Ak by vzali hocijakých neznámych hercov z ktoréhokoľvek bábkového divadla, pýtali by si menej za celý mesiac ako naryžuje televízia za jednu reklamu cez počasie.

Tak keď nie sú peniaze až taký problém, chýba nápad? Ale kde. Vytvoriť program pre deti dokáže ktorýkoľvek animátor na dovolenke. Navyše, keď dokázali detské programy tvoriť už pred 50 rokmi, prečo by to nedokázali aj dnes. Nuž, asi sa im nechce investovať čas a peniaze do detí. Asi vnútorná politika televízií hovorí: "Vykašľať sa na deti, to rodičia míňajú peniaze."
Nuž, milé televízie, hovorte si rodinné koľko chcete, ale kým nezačnete vysielať programy, ktoré sú vhodné aj pre najmenšieho diváka a majú akú-takú výpovednú hodnotu, tak to tak nebude.

Kto má financie, môže si slovenské rozprávky zakúpiť aspoň na dvd. Prípadne si ich stiahnuť z internetu. A kto také možnosti nemá? Každý večer, kým kúpe druhé dieťa, nech to prvé, čo je už hotové, nechá pozerať sa na správy, veď tam nie je nič iné ako to, čo vidí už ráno v rozprávkach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?