Klebety a smrad

Autor: Alexandra Fabryová | 24.11.2012 o 15:45 | (upravené 28.11.2012 o 4:56) Karma článku: 7,19 | Prečítané:  1274x

Bývať na dedine má svoje výhody. Napríklad väčšie súkromie alebo čerstvý vzduch. Áno, pokiaľ je najbližší sused vzdialený kilometer od vás.

Väčšie súkromie. Viete, kam siaha genéza sociálnych sietí? Predsa k dedine. Ako to? Prepojená sieť klebetných babiek, ktoré vypátrajú všetko o každom. Zaručené informácie šíria medzi sebou rýchlosťou nadzvukového lietadla, až sa občas človek cíti ako vo filme Zdeňka Trošku. Majú centrá v každom kúte dediny, kde sa zoskupujú pred domami na posiedke a vyzerajú, čo nové sa kde udialo.

Ak idem na druhý koniec obce, vždy prejdem minimálne okolo dvoch stanovíšť a je jedno, ktorou ulicou sa vydám. A ako si povymieňajú medzi sebou informácie? Aj keď niektoré babičky sú pokrokové a nosia so sebou mobily, ešte stále je v móde po omši vystávať na kostolnom dvore v skupinkách a vymieňať si novinky. Pre objektívnosť musím dodať, že nielen babičky sú strojcami dedinských klebiet. Čudovali by ste sa, s akými informáciami vždy dôjde môj otec domov z nedeľného stretnutia v krčme.

Mladí sa sťažujú na babky, ktoré ich ohovárajú. Ale nalejme si čistého vína, moji rovesníci nie sú iní. Prednedávnom sme mali stretnutie zo základnej školy. Bývala spolužiačka nemohla prísť, pretože ochorela. Také teórie, čo o jej údajne pravých dôvodoch kolovali po prenajatej sále, by nevymyslela ani Judínyová. Takže ak aj babičky pomrú, nemusíme sa báť, že v dedine nebude mať kto šíriť klebety.

Čerstvý vzduch. Keď som po týždni na internáte vystúpila v dedine z vlaku, hneď po prvom nadýchnutí ma privítala aróma domova. Kombajn, ktorý len pred chvíľou prešiel cez dedinu, pri návrate z polí smerom na JRD, nezabudol poroztriasať hnoj po celej ceste. Do tohto závanu sa pridá ešte ostrý dym. Áno, vypaľovači sa zase činia. S mamou rýchlo zberáme povešané obliečky zo záhrady. Opäť môže zapnúť práčku.

Kto by si myslel, že keď dym pominie, môže ich povešať naspäť, ten asi nikdy nežil na dedine. Organizovaní páliči tráv sa totiž vedia zorganizovať na vypaľovanie v jeden deň, ale nikdy na ten istý čas. A tak, keď sa už aj človek poteší, že jednému konečne dohorelo a môže vyvetrať, založí vatru ďalší sused. Smrad a dym sa rozliehajú dedinou aj celý deň.

Voľakde som čítala, že vypaľovanie tráv je protizákonné, ale predsa nebudem kvôli jednej dymiacej kôpke alarmovať hasičov. Po prvé, sú dôležitejšie miesta, kde ich treba, po druhé, kým by k nám do dediny dorazili, už by boli aj tak všetky dôkazy dávno zničené a po tretie, nebudem predsa na suseda donášať silám štátu ako v komunizme.

Je toho ešte veľa, čo ma na bývaní v dedine nebaví. Ale aj keď tu každý vidí do susedovho života, vie si s ním aj spomôcť. A že sa nám tu niekedy vyskytne aróma JRD? Zatiaľ sa ju vždy podarilo zlikvidovať čerstvým vánkom z Tatier. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?