Deti sú len rodné čísla.

Autor: Alexandra Fabryová | 5.1.2016 o 15:50 | (upravené 5.1.2016 o 20:01) Karma článku: 9,07 | Prečítané:  1555x

Biznis s rodnými číslami je v školstve úplne bežný. Do 15.septembra, kým škola nenahlási počty žiakov na dotácie.

Keď som sa hlásila pred 13 rokmi na gymnázium, musela som absolvovať prijímacie konanie z matematiky a slovenčiny. Čo na tom, že som mala na vysvedčení jednotky a len občas dvojku. Prijímačky som spravila, ale neprijali ma pre nedostatok miesta. Dnešná prax je, že na gymnázium bežne vezmú trojkárov, štvorkárov bez prijímačiek. Prečo? Lebo dotácie, lebo počty, lebo všetko preto, aby boli plné stavy.

Potom príde učiteľ do triedy, kde má splniť svoj pracovný plán, odučiť podľa osnov. No ale ako, keď 90% žiakov nechápe elementárne veci, ktoré mali zvládnuť už na základnej škole. A tak využíva inovatívne metódy, strihá obrázky, robí prezentácie, hľadá na internete videá, všetko preto, aby sa žiaci naučili, čo už dávno mali vedieť. A hurá, výsledok sa dostaví v maturitnom ročníku, keď konečne môže preberať aspoň 30% učiva z prvého ročníka. Aspoň, že sa žiaci na hodinách bavia, majú k dispozícii tablet, surfujú na nete, zdieľajú statusy.

Samozrejme, žiak je náš zákazník a ten má vždy pravdu, aj keby nemal. Na žiaka sa nesmie tlačiť, lebo čo keď príde rodič aj s potvrdením od lekára o diagnóze a urobí problémy, ktoré si škola nemôže dovoliť. Na žiaka sa nesmie kričať, ani keby vám nadával ako posledný pijan v krčme. O jednej výchovnej ani nehovorím, to už si môžete rovno rezervovať miesto v base. Aj keby sa vám žiak s nožom v ruke vyhrážal, máte smolu. Musíte sklopiť uši, uznať jeho pravdu, ospravedlniť sa a byť rád, že sa na tú vašu školu prihlásil, lebo počty. Všetko, len aby neodišiel ku konkurencii a vy aby ste neprišli o úväzok.

A ak by sa náhodou aj odhlásil, tak treba nájsť urgentne náhradu. Chodiť po triedach v základnej škole ako posledná socka a prosiť žiakov, aby sa na tú vašu školu budúci rok prihlásili. Či majú talent, vedomosti, na tom nezáleží. Berieme všetko, čo má rodné číslo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?